Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9, 370 01 České Budějovice


tel : 387 023 711
387 023 712
387 023 713
sso

informace o škole - charakteristika školy

Charakteristika školy

 

O škole

Škola, jejíž ředitelkou je od 1. 8. 2002 Mgr. Jarmila Benýšková, má regionální působnost a může se pochlubit stabilizovaným pedagogickým sborem, nadstandardním technickým zázemím a jak dokládají objektivní statistické ukazatele úspěšným uplatněním absolventů v obchodní praxi.

Mnozí z našich žáků se posléze věnují podnikatelské činnosti, někteří se dále vydávají na vysoké školy nebo vyšší odborné školy a dokonce získávají v zahraničí zkušenosti blízké jejich oboru.

Kromě počátečního vzdělávání, které je prioritou pedagogických pracovníků školy, rozvíjí škola již několik let aktivity v oblasti dalšího – celoživotního vzdělávání. Nabídku kurzů využívá stále více zájemců z řad široké veřejnosti ve všech věkových kategoriích.

Klikněte pro detailní informace o studijních oborech

 

Na naší škole se stále něco děje

Exkurzí, odborných praxí, zahraničních stáží a různých kurzů je na naší škole opravdu hodně. Každý měsíc se zde něco děje. Pro tyto účely sestavili žáci naší školy následující kalendář:

Září

Uchazeč o studium: Hned v září je tu několik akcí. Sportovně přírodovědecký kurz, Adaptační kurz

Žák školy: Nejen to, například i žáci oboru Prodavač se prvně seznamují s novými pracovišti.

U: Vidím, že se na sportovně-přírodovědeckém kurzu dobře bavíte. Jezdíte na kole, plavíte se na vodě, hrajete společenské hry.

Z: To ano, ale naučíme se také dobře se orientovat v přírodě, či poznáme památky místního kraje, jako je např. Schwanzenberský plavební kanál.

U: A co to jsou ty adaptační kruzy?

Z: Jsou to třídenní kurzy, jejichž cílem je, aby se noví spolužáci poznali mezi sebou i s třídním učitelem a  hravou a zábavnou formou stmelili kolektiv. Hrají různé hry, kde se učí spoléhat jeden na druhého a ve kterých je jim dána možnost vyniknout. Naučí se zde, že síla je v každém jedinci, který do kolektivu patří.

U: Tady se píše, že Součástí učebního oboru Prodavač a maturitního oboru Obchodník je odborný výcvik. Pod vedením učitelek odborného výcviku se žáci ve fiktivní prodejně učí praktickým dovednostem. Prodávání různých druhů zboží dle svého zaměření, práce s pokladnou, obsluhování zákazníků. Mají možnost si své dovednosti ověřit také v reálných podmínkách?

Z: Ano, naše škola spolupracuje s obchody jako jsou například: Globus, Bauhaus, Kaufland, Prior, DM, Billa, Tesco nebo Mobelix.

Říjen

U: A mají možnost si své znalosti ověřit v praxi i žáci Cestovního ruchu?

Z: Ano, jak můžeš vidět, tak hned v říjnu se žáci naší školy pravidelně účastní prvního Veletrhu turistických zážitků, možností a vizí- Jihočeský kompas v domě kultury Metropol. Žáci zde prezentují pro laickou i odbornou veřejnost své práce zaměřené na nabídku turistiky a atraktivit jižních Čech. Někteří naši mladí dobrovolníci se vzorně ujímají role informátorů, organizátorů a obsluhy prodávající občerstvení. Mají zde i možnost setkat se se známými osobnostmi, jako je Tomio Okamura.

U: Mně v letáku zaujaly exkurze na Lipně. Líbí se mi možnost prohlédnout si na vlastní oči vybavení apartmánů ubytovacího komplexu Landal Marina. Člověk se tak dostane do míst, kam běžně nemůže a dozví se i některé praktické informace z fungování podniku.

Listopad

Z: A to si představ, že s naší školou se můžeš podívat až do Bratislavy. Žáci zde absoluvují odbornou stáž v délce 4 týdnů ve dvou bězích, buď  v listopadu, nebo březnu. Cílem projektu zaštítěným programem Erasmus+, který podporuje odborné vzdělávání, je ověření odborných znalostí a dovedností žáků v cizojazyčném prostředí, podpora komunikačních dovedností, poznání životního stylu a kulturních zvyklostí hostitelské země. V našem případě Slovenska.

Prosinec

U:To zní lákavě, ale já bych jela do zahraničí raději na kratší dobu. Třeba v rámci Německého jazyka na předvánoční exkurzi do Vídně. Vánoční trh s osvícenými stromy před překránsou radnicí a raozzářené ulice. Ale také památky v centu města, jako kostel sv. Štěpána, Hofburg, parlament.

Z: Nakonec všude dobře, doma nejlíp. Co takhle navštívit hotel Zvon V Českých Budějovicích? Hotel projdeme od půdy ke sklepu a prohlédneme si  všechny restaurace, pokoje a ostatní zařízení. V příjemném prostředí prezidentského apartmá máme možnost ptát se paní průvodkyně na všechny podrobnosti týkající se chodu celého zařízení.

Leden

U:  A co na lyže? Jezdí se i u vás někam lyžovat?

Z: Ano, v lednu  se žáci účastní oblíbených lyžařských kurzů. Mohou pod dozorem pedagogů jezdit na lyžích i snowboardech. Ti, co nejsou sportovně zaměřeni, mohou navštívit představení v Národním divadle v Praze. Žáci si prohlédnou i prostory divadla s expozicí základních kamenů budovy. Součástí je i procházka po Praze.

Únor

U: Ten veletrh znám. Není to Holiday world v Praze? Ten patří k jednomu z nejzajímavějších veletrhů cestovního ruchu. Člověk zde získá vždy přehled o  jednotlivých destinacích a  nabídkách cestovních kanceláří. Vždy si přivezu spousty propagačních materiálů. Ráda si  prohlížím i nové autobusy a představuji si, jaké by bylo cestovat do vzdálených krajin, nebo nocovat v hotelu.

U: Vy na škole slavíte i Valentýn? 

Z: Ano, ale trochu jinak. Střední škola obchodní v Českých Budějovicích podporuje uvědomění mladých lidí. Ti v rámci akce Valentýnská kapka krve mají možnost dobrovolně darovat krev. Valentýnská kapka krve především pomáhá prolomit bariéry a  zbavuje žáky strachu ze samotného odběru. Mnozí z nich se po této akci rozhodnou darovat krev pravidelně. I ti z žáků, kteří ještě nedovršili osmnácti let a krev darovat nemohou, mají možnost se na celé akci podílet v rámci školní soutěže v tvorbě plakátu.

U: V letáku hypermarketu Globus jsem našla, že j iž od roku 2003 spolupracuje českobudějovický hypermarket Globus se Střední školou obchodní. Budoucím prodavačů poskytuje možnost vyzkoušet si v reálných podmínkách práci v oboru pod vedením učitelek odborného výcviku. Ti zde získávají nepostradatelné zkušenosti týkající se komunikace se zákazníky, kvality služeb a seznamují se s širokým sortimentem zboží. Mají Prodavači také možnost účastni se nějakých soutěží?

Březen

Z: Ano, v březnu se účastní například Mezinárodní soutěže v dárkovém balení v hlavním městě Slovenska, Bratislavě. 

U: V Bratislavě?  Tam také jezdí v březnu na ty odborné stáže, ne? Jak taková stáž v zahraničí vůbec vypadá?

Z: Jejich běžný pracovní den se sestával z praxe v hypermarketu Carrefour, kde se během čtyř týdnů vystřídali na různých úsecích, administrativou prodejny počínaje a kontaktem se zákazníkem konče. Svůj volný čas pak žáci maximálně využili k poznávání zvláštností slovenské historie a kultury. Navštívili nejen divadelní představení, kino, ale dokonce i fotbalový zápas.

Duben

U: Vidím, že se Prodavači u vás učí i aranžovat a balit dárky. To dnes už málokdo umí. Dobře kombinovat barvy a sladit materiály, aby to hezky vypadalo, to není zrovna lehké, pro aranžování musí mít člověk alespoň trochu citu.

Z: Tak si představ, že se naši žáci v uplynulých letech umisťovali v soutěži prodavačských dovednostech na předních místech. Nejvýznamnější soutěží v této oblasti je celorepubliková soutěž, která probíhá v Pelhřimově.

U: Já nejsem příliš soutěživý typ, raději bych se zase někam podívala. Na nějakou exkurzi. Třeba na letiště do Prahy. Prohlédnout si odbavovací haly, VIP salonky, tranzitní hotel, ale i celkové zázemí letištního personálu.

Květen

Z:Proč zůstávat jen na letišti? S námi můžeš vycestovat i dál, třeba do Itálie. Každý rok se žáci třetího ročníku oboru Cestovní ruch účastní zahraniční praxe v Itálii- v agentuře MC Bibione. Vyzkouší si na vlastní kůži práci delegáta cestovní kanceláře i práci turistického průvodce. Společně navštívíme významné destinace v severní Itálii-Benátky, přístavní město Terst, zámeček Miramare, malebné jezero Lago di Garda, lázeňské městečko Sirmione a  zanecháme vzkazy svým láskám ve Veroně. Podíváme se do pětihvězdičkového kempu v Ligninu, projdeme se po nákupních třídách, zhodnotíme nabídku specialit místních restaurací a porovnáme úroveň ubytování v hotelích různých kategorií.A po náročném programu unaveni ulehneme na písečnou pláž.

Červen

U: A co v červnu? To už se jistě chystáte na prázdniny a nic se neděje.

Z: Právě naopak. V červnu vrcholí celoroční Program prevence Dnem prevence. V tento den je pro žáky připravena celá řada přednášek a besed. Žáci mají možnost vyzkoušet si některé zážitkové programy nebo přispět výtvarným či literárním dílem v rámci soutěže Okna duše dokořán, která se v souvislosti s tímto dnem vyhlašuje.

U: Opět soutěž? Na vaší škole mají žáci opravdu mnoho příležitostí ukázat, co umí. Dozvěděla jsem se o soutěži Vítejte u nás, kterou vaše škola pořádá. Prý se na ní sjíždějí soutěžní týmy z celé republiky i Slovenska. Soutěží v prezentačních dovednostech v oblasti cestovního ruchu, hotelnictví a gastronomie po celé dva dny, připraven je i bohatý doprovodný program, výlety, návštevy kulturních akcí a soutěžící vždy i něco hodnotného vyhrajou.

U: Výborně. To bych se také ráda naučila. Na vaší škole se opravdu stále něco děje.

© 2008 - 2020 Copyright Střední škola obchodní