Oslavili jsme 25 let školy

25 let

Ve dnech 27. a 28. listopadu, při příležitosti Dne otevřených dveří, měli návštěvníci školy možnost připomenout si historii, vývoj, ale také především současnost, ve které se škola zařadila mezi nejlépe vybavené vzdělávací instituce, které mohou nabídnout nejmodernější zázemí všem zájemcům o vzdělávání.

Oslavili jsme 25 let

Před 25 lety vstoupila Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 na trh vzdělávání. V dnešních dnech si připomínáme její historii, vývoj i současnost. Škola, jejíž ředitelkou je od 1. 8. 2002 Mgr. Jarmila Benýšková, má regionální působnost a může se pochlubit stabilizovaným pedagogickým sborem, nadstandardním technickým zázemím, a jak dokládají objektivní statistické ukazatele, i úspěšným uplatněním absolventů v praxi. Mnozí z našich žáků se posléze věnují podnikatelské činnosti, někteří se dále vydávají na vysoké školy nebo vyšší odborné školy, a dokonce získávají v zahraničí zkušenosti blízké jejich oboru.

Po celých 25 let prochází škola postupnými etapami modernizace a zkvalitňování studijního prostředí. Významně k tomu pomáhají  získané finanční prostředky z ESF, mimořádná vstřícnost a podpora statutárního města České Budějovice a výborná spolupráce se Správou domů, s.r.o. Č. Budějovice. Škola tak patří k těm nejmoderněji vybaveným středním školám v regionu.

Technické vybavení školy, které  je na vynikající úrovni, nám pomáhá zajišťovat vysokou kvalitu vzdělávání a přibližuje jej požadavkům trhu práce. Zvyšuje možnosti uplatnění našich absolventů v praxi. Podporuje jejich všestranný rozvoj včetně podnikatelských dovedností.

Škola se může pochlubit nejen nejmoderněji vybavenými počítačovými učebnami a ostatními odbornými učebnami, pro zkvalitnění výuky byly na škole navíc vybudovány i dvě odborné učebny pro výuku fiktivních firem – učebna Fiktivní obchodní firma a Fiktivní cestovní kancelář

                setkání s bývalými kolegyMateriální vybavení těchto učeben je uzpůsobeno skupinové práci žáků a připomíná jednotlivá oddělení podniku. Žáci zde ve své práci využívají nové počítače se specializovaným účetním a grafickým softwarem, dotykovou obrazovku, interaktivní tabuli, skartovací stroj, multifunkční kopírovací zařízení a další zařízení běžná v podnikání.  V učebně zaměřené na obchod je také k dispozici elektronická pokladna, včetně čtečky EAN kódů a testeru bankovek; v učebně určené pro výuku předmětů spojených s cestovním ruchem jsou umístěny i závěsné mapové systémy. Docházkové hodiny nainstalované v obou učebnách pomáhají například i v práci mzdové účtárny.

V předmětu Fiktivní firma si žáci mohou vyzkoušet simulaci reálného podnikatelského prostředí v podmínkách tržního hospodářství. Během tří let si žáci nejprve založí firmu v určitém oboru podnikání, kterou se následně snaží vést a jakožto její zaměstnanci i řešit různé problémové situace. Žáci řeší situace nejenom uvnitř daného podniku, ale obchodují i s jinými firmami, ať už tuzemskými nebo zahraničními. Učí se tím tak týmové práci a zodpovědnosti, zdokonalují své odborné znalosti a dovednosti a učí se tyto dovednosti využívat v praxi.

Každoročně se žáci třetích ročníků účastní Mezinárodního veletrhu fiktivních firem, na němž si také ověřují své odborné a jazykové znalosti a praktické dovednosti obchodováním „naživo“ s fiktivními firmami jiných škol. V posledních letech se žáci umístili na předních místech v různých disciplínách.

prezentace fiktivních firemJiž dvouletou tradici má Veletrh fiktivních firem i v Českých Budějovicích, který Střední škola obchodní při příležitosti výstavy Vzdělání a řemeslo sama pořádá. Žáci z různých škol zde mohou porovnat své podnikatelské záměry a vyzkoušet si přímou metodu propagace a oslovování potencionálních zákazníků nebo navázat nové obchodní kontakty s jinými fiktivními firmami. Žáci se tak učí se samostatnosti, týmové práci, zodpovědnosti, rozvíjí své obchodní znalosti a dovednosti,“ říká Jarmila Benýšková, ředitelka Střední školy obchodní.

Žáci v rámci Veletrhu fiktivních firem soutěží o hodnotné ceny našich sponzorů hned ve dvou kategoriích. V první kategorii „Soutěž o nejlepší firmu“ jsou hodnoceni nezávislou porotou z řad učitelů, hostů a popř. veřejnosti. Ti ohodnotí úroveň stánku firmy, vystupování při obchodování, znalost prodávaného sortimentu, schopnosti při vyplňování dokladů atd. V druhé kategorii „Soutěž o nejlepší prezentaci“ představí žáci v deseti minutách svou fiktivní firmu, její úspěchy a podnikatelský záměr veřejnosti.

V praxi si ověřují své znalosti a dovednosti i žáci oboru Cestovní ruch. V polovině května odjíždějí žáci 3. ročníku oboru Cestovní ruch na zahraniční praxi do Itálie. Navštíví cestovní agenturu MC Bibione, ve které poznají, jak agentura funguje, co obsahuje náplň pracovníka Cestovní agentury, průvodce či delegáta během celého roku. Sami si vyzkouší práci delegáta a průvodce. Žáci během praxe navštíví významné destinace v severní Itálii, porovnají úroveň ubytování v hotelích různých kategorií, srovnají nabídky služeb v různých přímořských destinacích i konkrétní služby, které jsou klientům poskytovány.

prezentace českého jazykaSchopnost komunikace, prezentační a odborné dovednosti mají žáci příležitost prověřit v mezinárodní soutěži Vítejte u nás. Střední škola obchodní je pořadatelem jedné z nejvýznamnějších soutěží pro žáky oborů zaměřených na cestovní ruch, hotelnictví a gastronomii. Mezinárodní soutěž “Vítej u nás” pořádá naše škola již od roku 2010.  Na soutěž přijíždí do Českých Budějovic družstva z celé České republiky Slovenska, a také Rakouska. Soutěží se ve dvou kategoriích, v nichž mají družstva možnost předvést své prezentační dovednosti, odborné znalosti, ale i schopnost komunikovat v cizím jazyce.

Dvakrát do roka odjíždějí i žáci oboru Prodavač a Obchodník v rámci programu Erasmus Plus na odborné stáže do zahraničí. Hostitelským městem je jim Bratislava. Pracovní den žáků se sestává z praxe v hypermarketu Carrefour, kde se během čtyř týdnů vystřídají na různých úsecích, administrativou prodejny počínaje a kontaktem se zákazníkem konče. Svůj volný čas pak žáci maximálně využijí k poznávání zvláštností slovenské historie a kultury. Cílem projektu, který podporuje odborné vzdělávání, je ověření odborných znalostí a dovedností žáků v cizojazyčném prostředí, podpora komunikačních dovedností, poznání životního stylu a kulturních zvyklostí hostitelské země.

setkání s absoventyJednou z hlavních priorit naší školy zůstává neustálé prohlubování spolupráce se sociálními partnery v rámci odborného výcviku, ale také systematické vzdělávání učitelů odborného výcviku a odborných předmětů. Díky vstřícnosti spolupracujících firem máme možnost účastnit se produktových školení přímo na pracovištích a seznámit se s novinkami v oboru. Díky úzkému propojení teoretického a praktického vyučování jsou žákům poskytovány nejnovější informace z oboru, jak v reálném prostředí firmy, tak přímo ve výuce. Jednou z firem, která s naší školou spolupracuje také v rámci projektu Pospolu, je MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o.

Na využitelnost v praxi se zaměřuje i výuka jiných předmětů, například jazyků. Jedním z hlavních cílů výuky jazyků na Střední škole obchodní je vyučovat jazyk tak, aby byl co nejvíce uplatnitelný v budoucím zaměstnání absolventa.

Škola tak využívá nejmodernějších metod výuky odborného jazyka uplatnitelného v praxi. Jazyková příprava je úzce navázána na výuku odborných předmětů. Soustavně jsou v žácích rozvíjeny komunikační dovednosti ve všech oblastech jejich odborné činnosti. Žáci se například učí komunikovat se zákazníkem, provádět činnosti související s turismem, cizojazyčné prohlídky, řešit problémy ve firmě.

prezentace německého jazykaPo celých 25 let působení školy na trhu vzdělávání se Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 snaží úzce navázat teoretickou výuku na požadavky trhu práce. Podporuje všestranný rozvoj praktických dovedností žáků včetně podnikatelských dovedností. K tomu přispívá nejen stabilizovaný pedagogický sbor, nové výukové metody, ale i nadstandarní technické vybavení školy.

„Věříme, že vybavení školy, nám pomůže k dosažení ještě lepších vzdělávacích výsledků a toto přiblížení vzdělávání požadavkům trhu práce zvýší možnosti uplatnění našich absolventů v praxi,“ říká ředitelka školy Mgr. Jarmila Benýšková.

 

Děkujeme za  Vaši návštěvu!

Pozvánka pro absolventy ke stažení ZDE