Po roce jsme se opět vrátili do Zámecké jízdárny Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou, tentokrát na výstavu surrealistického umění, která se stala hlavním projektem letošní 60. jubilejní sezóny této galerie!

Po roce jsme se opět vrátili do Zámecké jízdárny Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou, tentokrát na výstavu surrealistického umění, která se stala hlavním projektem letošní 60. jubilejní sezóny této galerie!

Celá výstava, za kterou jsme se tentokrát vypravili, nese název podle slavného výroku André Bretona – KRÁSA BUDE KŘEČOVITÁ. Lepší stručnou charakteristiku tohoto uměleckého proudu bychom těžko hledali.

Zjistili jsme, že expozice mapuje vývoj surrealismu v meziválečném Československu v jeho vrcholném období let 1933 až 1939.

Prostor Zámecké jízdárny byl rozdělen velikým závojem s textem surrealistické básně. Naše průvodkyně nás před oním závojem či oponou seznámila s tím, co je to surrealismus, jak byla celá výstava koncipována. Novinkou pro nás bylo to, že jsme do dvojic obdrželi tzv. Malého průvodce křečovitou krásou. Jednalo se o pracovní listy s 10 úkoly. Výstava je rozdělena do jakýchsi 10 pokojíků, prostor. Každý prostor je věnován určitému tématu, autorovi či období vývoje surrealismu u nás.

Pak jsme již mohli vstoupit do prostoru za závojem, sami jsme procházeli pomyslnými místnostmi, snažili se plnit zadané úkoly. Zejména jsme na sebe v relativně komorním prostoru malých místností nechali působit to nejkrásnější ze surrealismu, co bylo u nás v nelehké meziválečné době vytvořeno. Již pro nás nejsou neznámá jména jako Jindřich Štýrský, Toyen, Karel Teige, Vítězslav Nezval, František Janoušek, Alois Wachsman, Bohdan Lacina, Josef Podrabský aj.

Barvami, tématy i formami se jedná o velmi náročné umění. Cítili jsme mnohdy depresi, tíhu. Mysleli jsme si, že surrealismus bude hravý a barevný, že bude podobný dílům S. Dalího. V nelehké době ale nemohla vznikat lehká díla. Byl pro nás zážitek vidět například opravdovou Toyen a ostatní umělce.

Velmi si vážíme toho, že nám naše paní průvodkyně jako odlehčení od náročného uměleckého směru, jakým surrealismus je, dovolila nahlédnout do expozice Jaromír 99. Viděli jsme výřezy z děl jednoho z našich nejlepších současných výtvarníků Jaromíra Švejdíka, který se věnuje komiksové tvorbě. Sugestivní kresby nás vtáhly do filmu Alois Nebel. Viděli jsme ukázky z komiksové adaptace Zámku od Franze Kafky a jednoho z prvních autorových komiksů, který je věnován Emilu Zátopkovi.

Zároveň jsme na závěr naší návštěvy Alšovy jihočeské galerie mohli nahlédnout do stálé expozice Meziprůzkumy, která formou komparace mapuje umění gotické a umění moderní, abstraktní. Je zvláštní, když vedle sebe vidíte například gotickou pietu a moderní plátno od Mikuláše Medka, která ztvárňuje kříž.

Alšova jihočeská galerie je významnou galerií nejen jižních Čech. Již nyní se těšíme, že sem za rok opět zavítáme!